Stránky

pondělí 6. října 2014

Longchamp Le Pliage Heritage

Asi nejznámější řadou kabelek značky Longchamp je Le Pliage. Tento podzim se tahle řada rozšířila o nového zástupce, konkrétně Le Pliage Heritage.

____

Probably the most popular line of Longchamp handbags is the Le Pliage. This fall the line welcomes a new member - the Le Pliage Heritage.


Nová kabelky řady Le Pliage zachovává sice svůj klasický vzhled , nicméně s jedním velkým rozdílem - není z měkké kůže, ale má pevný a neměnný tvar. Dlouhé ucho pro nošení přes tělo je skvělé, nicméně kabelkou jako takovou si ještě stále nejsem jistá. Není špatná, ale úplně u vytržení z ní také nejsem. Třeba to ale bude tak jako většinou, když se mi ze začátku kabelka moc nelíbí - tak do půl roku ji jistě budu nutně potřebovat!

Jak se Vám líbí?

U nás se dají kabelky Longchamp koupit v obchodech Beltissimo.

_____

This new addition to the Le Pliage line keeps the characteristic look but with one big difference - the handbag is not really soft and slouchy, but rather stiff. Crossbody  strap is a great thing and I actually prefer handbags that can also be worn crossbody as I like to run about town hands-free. However, I am still not so sure about this handbag but it can be as most of the times - at first I don´t really like the design just to decide, a few months later, that I need the handbag in my life immediately!

How do you like it?

In the Czech republic you can find Longchamp handbags at Beltissimo stores.


2 komentáře:

 1. Wow these are all so gorgeous! I love these designs especially the leopard one ;) great post! <3

  New post on GIRL ABOUT TOWN BLOG
  FACEBOOK || BLOGLOVIN || INSTAGRAM || G +

  OdpovědětVymazat
 2. These bags are really awesome! I love them *_*

  kisses

  Francesca http://everydaycoffee23.blogspot.it

  OdpovědětVymazat