Stránky

pondělí 28. dubna 2014

The dupe list: Rebecca Minkoff vs. Balenciaga


V dalším dupe listu opět figuruje kabelka od Rebeccy Minkoff, proti ní stojí Balenciaga. Mrkněte dále a dejte vědět, jakou byste zvolili Vy!

_____

In my next edit of the dupe list there is a Rebbecca Minkoff handbag again, accompanied by a Balenciaga this time. Take a look and let me know which one of them would you choose!
Obě tašky jsou dle mého názoru opravdu velmi podobné, obě mají podobné rozměry a obě mají také své "větší sestřičky".

Rebecca Minkoff Mini M.A.B. Tote bude zajisté levnější variantou a je dostupná v poměrně velkém množství různých barev, mně se moc líbí třeba mentolová níže. Kabelka je ze saffiano kůže, bude tedy asi trošku tvrdší a méně poddajná než Balenciaga. Pokud se Vám líbí, můžete si ji za 4.162 CZK koupit například zde.

Balenciaga Mini Papier A4 je vyrobena z telecí kůže, bude tedy určitě měkčí než Mini M.A.B. Je krásná, je to prostě Balenciaga a i když to není jejich "klasická" motorcycle kabelka, myslím, že je skvělá (i když není dostupná v tolika barevných variantách jako Rebecca). Cena je samozřejmě někde jinde, za 845 EUR může být Vaše například z oficiálního Balenciaga eshopu.

Jakou byste volili Vy?

_____

I think that these two handbags are pretty similar, they are similar in size and they both have their "grown up sisters".

Rebecca Minkoff M.A.B. Tote is of course the more budget-friendly choice and it is available in a pretty big range of different colors, I personally like the mint one below. The handbag is made of saffiano leather so I guess it would be more sturdy stiff than the Bal. If you like it, you can buy it for 4.162 CZK for example here.

Balenciaga Mini Papier A4 is made of soft calfskin leather so it will probably be more soft and smooshy than the Mini M.A.B. It is beautiful even though it is not one of the classic motorcycle bags that we know from Balenciaga. It is not available in so many colors as Rebecca and of course the price is another story, you can get it for 845 EUR via Balenciaga official online shop.

So which one would you choose?

Balenciaga Mini Papier 14


Rebecca Minkoff Mini M.A.B. Tote


1 komentář: