Stránky

pátek 10. ledna 2014

This week obsession: Tribu Longchamp

Ani ne tak na začátku každého roku, jako spíše na začátku každého měsíce jsem vždy pevně rozhodnutá, že v tomhle měsíci si už konečně dám celý svůj zbytek výplaty na spořící konto a NIC drahého si nekoupím. NIC. Dříve či později však, samozřejmě v tom samém měsíci, uvidím NĚCO, co totálně naruší mé odhodlání.
______

It's not even at the beginning of the year, but at the beginning of each month that I am always determined that in this particular month I will finally save all the rest of my income and I will not buy ANYTHING expensive. NOTHING. However, sooner or later, in the same particular month, I just spot SOMETHING that just messes up all my determination.
Nejvtipnější mi přijde, že sama sobě namlouvám nesmysly typu, že se to v tom rozpočtu "ztratí" a úplně nejhorší je, když vidím cenu v eurech - to je vždycky příjemnější, než v korunách.

Poslední věcí, která mi opět rozbourala můj šetřící systém, je Tribu Longchamp, dvě tašky od francouzské značky Longchamp z jejich nové jarní kolekce. Strašně, ale opravdu strašně se mi líbí! Plně si uvědomuji, že to není jedna z nejpraktičtějších tašek, že za tu cenu má kožené jen uši a zavírání, ale Pliage si prostě získala mé srdce (a to dokonce i přes to, že na ní pravidelně nadávám, když v ní nic, kvůli prakticky absolutní neexistenci kapes, nemůžu najít). 

Potisk se mi líbí asi jen z nějakých naprosto iracionálních důvodů, které nejsem schopná vysvětlit.

Nicméně.. Potřebuji nutně poradit, kterou byste volili Vy - Terracota nebo Khaki? 


______

The funniest part is when I try to convince myself by such a nonsense as it will just "blend" into your whole budget and the worst thing is when I look up the price in euros - that is always a better sight than in czech crowns.

The last thing that just tore apart my current savings determination is the Tribu Longchamp, two handbags by the french designer house Longchamp from their current spring 2014 collection. I really, really love them! I am fully aware that it's not one of the most practical handbags, that for it's price only the handles and the closing flap are made of leather but Pliage just got my heart (even despite the fact that I regularly swear when I can't find anything inside it due to an almost total lack of pockets).

I love the print based on some totally irrational reasons that I am not able to explain.

However... I really desperately need your help, which one would you pick - Terracota or Khaki?


Tribu Longchamp Terracota

Tribu Longchamp Khaki


Longchamp se v ČR prodává například v obchodech Beltissimo, dále je možné nakupovat na eshopu Saks nebo na oficiálních stránkách Longchamp.

In the Czech republic you can shop Longchamp in the Beltissimo stores, you can find it online at Saks or at the official Longchamp online store.


1 komentář:

  1. Hello beautiful
    I love your look and your blog is very good idea to follow, I follow you and I hope that you too will be excited to follow my blog.
    kisses
    http://dolcevirginia.blogspot.com.es

    OdpovědětVymazat